Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru

In cazul unei cereri de repunere pe rol a unui dosar suspendat din cauza neprezentarii partilor se percepe taxa de timbru?
Mentionez ca dosarul este de continuarea a pensiei de intretinere platita de tata dupace copilul a implinit varsta de 18 ani.
Conform art.15 lit.d din Lg146/1997 actualizata sunt scutite de taxe de timbru actiunile privitoare la obligatiile legale de intretinere.

Prin urmare, nu aveti de achitat nicio taxa de timbru, doar formulati cererea de repunere pe rol.
Daca nu va puteti prezenta solicitati judecarea in lipsa ca sa nu se suspende din nou judecarea cauzei dvs.

in cererea de repunere pe rol trebuie sa solicit si judecarea in lipsa sau formulez alta cerere?
In cadrul aceleiasi cereri solicitati repunerea pe rol si judecarea in lipsa.