avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru

In cazul unei cereri de repunere pe rol a unui dosar suspendat din cauza neprezentarii partilor se percepe taxa de timbru?
Mentionez ca dosarul este de continuarea a pensiei de intretinere platita de tata dupace copilul a implinit varsta de 18 ani.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 14:40, 20 Septembrie 2012
Conform art.15 lit.d din Lg146/1997 actualizata sunt scutite de taxe de timbru actiunile privitoare la obligatiile legale de intretinere.

Prin urmare, nu aveti de achitat nicio taxa de timbru, doar formulati cererea de repunere pe rol.
Daca nu va puteti prezenta solicitati judecarea in lipsa ca sa nu se suspende din nou judecarea cauzei dvs.

in cererea de repunere pe rol trebuie sa solicit si judecarea in lipsa sau formulez alta cerere?
In cadrul aceleiasi cereri solicitati repunerea pe rol si judecarea in lipsa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru matachecarmen1973@yahoo.com matachecarmen1973@yahoo.com cat costa taxa de timbru ptr o cerere de repunere pe rol a unui dosar privind pensia de intretinere? (vezi toată discuția)
Pentru a depune cererea de pensie alimentara trebuie platita taxa judiciara de timbru? mdanielam mdanielam daca trebuie sa platesc taxa de timbru , unde se plateste su cat trebuie sa platesc. va rog un raspuns urgent . multumesc (vezi toată discuția)
Judecata suspendata denisa95 denisa95 Am o problema. Parintii mei sunt divortati si eu am primit pensie alimentara.Acum am implinit 18 ani si am inaintat actele spre judecata pentru a primi in ... (vezi toată discuția)