Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru

cat costa taxa de timbru ptr o cerere de repunere pe rol a unui dosar privind pensia de intretinere?

Conform art.15 lit.d din Lg146/1997 actualizata a taxelor de timbru sunt scutite de taxe de timbru actiunile privitoare la obligatiile legale de intretinere.
Prin urmare nu trebuie sa achitati nicio taxa de timbru, nici la depunerea actiunii si nici la repunerea ei pe rol.
Faceti cerere de repunere si depuneti inscrisurile necesare solutionarii acestei cereri, eventual solicitati judecarea in lipsa dvs.