Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire apartament prin succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire apartament prin succesiune

Buna ziua,
Va rog respectuos ,daca primesc un apartament de la mama in urma decesului tatalui,(mama si tata proprietari) - si ulterior divortez,,acest bun dobandit se imparte la divort cu fosta sotie?
Multumesc.
Depinde cum primiti acel bun.

Daca mama in dobandeste prin succesiune in urma sotului si apoi vi-l vinde, teoretic acest bun va fi unul comun al sotilor dobandit in timpul casatoriei.

Daca insa mama renunta la succesiunea sotului, atunci va revine in calitate de fiica masa succesorala compusa din acel imobil. In acest caz sotul dvs nu are dreptul la bunul pe care l-ati dobandit prin succesiune.
Nu, acest apartament va face parte din categoria de bunuri proprii, sotia dvs nu are drepturi asupra lui in urma unui eventual divort.