Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... se poate contesta anexa 2?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

se poate contesta anexa 2?

accident produs pe 04.08.2012 anexa 2 eliberata pe 06.08.2012 deci pe baza cercetarilor facute de politistul rutier la fata locului.
La punctul 1 Auto Dacia
a) cauze si imprejurarile producerii accidentului scrie:,,Aflandu-se la volanul autoturismului susmentionat a intrat in coleziune fata -spate cu semiremorca cu numarul....... ce era tractata de auto nr..... care stationa pe partea dreapta a DE in zona de actiune a indicatorului OPRIREA INTERZISA,,
La litera b) fapta savarsita si dispozitiile incalcate....... scrie:

persoana X( care a intrat in coleziune) CNP...... Art.184CP
pers Y ( care stationa) CNP........Art 108/1/b/7din OUG195/02

la punctul 2 auto schmitz

punct e) ....s-a intocmit proces verbal de constatare contraventie impotriva numitului scrie ,,conducatorul Y a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind ,,zero,, conducatorul X nu a putut fi testat acuzand dureri , i s-au recoltat probe biologice la spital,,

aceasta anexa am obtinut-o in mana pentru asigurari dar nu am fost pusi sa semnam de luare la cunostinta nici de primire nici nu exista o rubrica ,,OBECTIUNI,, nici pana astazi nu am primit vre-un proces verbal de contraventie pentru oprirea interzisa sau alta fapta in schimb cei de la asigurari au spus ca conf anexei 2 este CULTA COMUNA deci primim mai puin de jumatate din valoarea devizului si tot asa pentru chiria auto cu care am inlocuit auto avariat#-o

Pot contesta acea anexa 2? Cum si-a dat seama domnul politist la fata locului ca accidentul s-a produs din vina auto stationat? Daca este vinovat de ce nu a primit nici o amenda ? Cum as putea dovedi ca nu este culpa comuna ci ne facem vinovati doar de o contraventie care se pedepseste cu 3 puncte si 150 ron?
Ce pasi trebuie sa urmez in dosarul de dauna daca sunt in faza de prim raspun al lor prin care reduc devizul la mai putin de jumatate?
se contesta procesul verbal si nu anexa 2
exista un proces verval dar nu se specifica clar ,,vinovat de producerea accidentului este....,, ci doar se descriu faptele asa cum s-au intamplat si nu am cum sa contest acel PV pentru ca nu contest evenimentele asa cum ele s-au produs ci faptul ca in anexa 2 scrie ca vinovat de producerea accidentului este tirul care stationa
anexa 2 este o simpla adresa prin care politia rutiera comunica asiguratorului anumite concluzii si informatii. ea nu poate fi atacata deoarece nu este act juridic, este o simpla adresa.
DAR anexa 2 este emisa in baza celor constatate de pv - deci contestati pv.
cum este posibil ca politaiul sa imi dea mie anexa 2 unde reiese ca sunt nevinovat,iar dupa 10 zile sa dea alta anexa doi unde ma scoate vinovat