Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pv de reducere pret
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pv de reducere pret

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum inregistrez pv de scadere a pretului la marfa din gestiune.
Este vorba despre un magazin de haine si incaltaminte second hand.
Pentru reducerile de pret va trebuie lista de inventar pentru produsele la care veti aplica reducerile de pret in care sa apara pretul vechi, cel nou si cantitatile. Decizia administratorului de efectuare a acelor reduceri de preturi.
Aceasta reducere de pret va avea efect doar asupra adaosului comercial (inregistrat in contul 378) si asupra TVA neexigibila (inregistrata in contul 4428).
Reducerea de pret (diferenta dintre cele doua liste de inventariere - intocmite cu pretul vechi si cu pretul nou) se va inregistra in contabilitate, valoric, astfel:
371 = %
378 - cu minus
4428 - cu minus
Informatii mai multe aveti la adresa [ link extern ]