Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... De unde se poate obtine CRDS?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

De unde se poate obtine CRDS?

Cineva a redobandit cetatenia romana si, in noiembrie, va avea cert de nastere cu CNP. Daca doreste sa obtina cat mai urgent un pasaport chiar valabil doar un an, unde se poate adresa? La Bucuresti, stiam ca se poate in regimnde urgenta. Dar e posibil si in alte orase ale tarii?
Daca a locuit in Romania se poate prezenta la ultimul loc de domiciliu avut in tara. Daca nu la Bucuresti. Daca se afla in posesia unei carti de rezident se poate adresa la pasapoartele de la locul de rezidenta. Dar, din moment ce-si ridica certif. de nastere de la Sc.1 Bucuresti, pentru ce sa se mai deplaseze prin tara, mai ales ca vrea un regim de urgenta. Se duce la DGPasapoarte Bucuresti.
Justitiarul711, utilizator