Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere firma

Buna ziua,
Doresc sa depun la ONRC cererea de lichidare si dizolvare simultana, incepand cu data de 28.09.2012. Sunt asociat unic. Firma are un angajat. Am cateva intrebari:
-care ar fi ultima data la care il pot da afara
- cand depun declaratia 112, 100,300

Ma puteti ajuta?

Cu multe multumiri,
Cristina S.
Inainte de a-l da "afara" ( ce urat suna- dupa ce a lucrat pentru dvs.)ar trebui sa indepliniti procedura concedierii, sa-i intocmiti actele pentru a beneficia de indemnizatia de somaj ( daca are 12 luni lucrate in ultimele 24) ......Iar referitor la declaratii acestea se depun pentru luna septembrie pana la data de 25 octombrie ( lucrul acesta ar fi trebuit sa-l vedeti din actele contabile)
leuca_luminita, utilizator
Declaratiile lunare oricum le depuneti pana in 25 septembrie. Dupa aceasta data mai depuneti declaratii pana la momentul la care scoateti certificatul de atestate fiscala ca nu aveti datorii la bugetul de stat, certificat care va este necesar in etapa a II-a a procedurii de dizolvare - lichidare voluntara.
Data cand il puteti "da afara" pe angajat poate fi pana la momentul la care depuneti documentele pentru etapa a II-a din procedura de dizolvare - lichidare.