Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... bani pentru crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

bani pentru crestere copil

dupa cate luni iau maternitate dupa ce ma angajez?as putea lucra 6 luni si dupa sa raman insarcinata?
1. Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se poate plati dupa minimum o luna de activitate cu contract individual de munca (CIM).

2. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediul pentru crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii emdicale, conecdiu de maternitate etc.).
- Daca ramaneti gravida dupa 3 luni de CIM veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

va multumesc foarte mult da 3 luni si cu inca 7 luni cate se iau in considerare sunt numai 10 luni nu trebuie sa lucrez 5 luni si cu unca 7 in timpul sarcini este 12 luni ca sa pot sa iau maternitate
1. La 7 luni veti intra in concediu de maternitate iar acest concediu este eligibil si el pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Eu am socotit asa: 3 luni de lucru inainte de a ramane gravida + 9 luni pana veti naste.
va multumesc din suflet pentru ajutor.sanatae multa va doresc