Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere penala

Pot face plangere penala pentru incercare de acuzatii mincinoase la care am un martor ? Au trecut de atunci cca. 7 luni .
Presupun că vă referiţi la săvârşirea infracţiunii de denunţare calomnioasă.Cam asta înţeleg eu prin ,, acuzaţii mincinoase,,.
Simpla încercare , care ar putea fi o tentativă, nu este incriminată şi nu veţi obţine tragerea la răspundere a făptuitorului.
Dovada o faceţi prin plângerea sau denunţul mincinos, făcut cu rea credinţă în contra dvs. de către acea persoană, plângere sau denunţ ce se vor dovedi ulterior a fi nefundamentate.

Art. 259 cod penal:
Denunţarea calomnioasă
Învinuirea mincinoasă făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la săvârşirea unei infracţiuni de către o anume persoană, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Dacă cel care a săvârşit fapta declară mai înainte de punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de persoana în contra căreia s-a făcut denunţul sau plângerea, ori împotriva căreia s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt mincinoase, pedeapsa se reduce potrivit art. 76.

Mi s-a facut plangere penala ca asi fi furat un telefon din locuinta reclamantului in perioada cat am fost in acea locuinta. Cauza a fost clasata fiindca nu a avut nici o proba,doar vorbe .I n prealabil,reclamantul ar fi vrut sa faca plangere penala pentru ca asi fi vrut sa-i violez nevasta in aceeasi perioada cat am fost la el in casa,dar a ramas cu furtul telefonului . Despre acest fapt (in cazul incercarii mele de ai viola nevasta)exista un martor care a auzit cum punea la cale savarsirea de catre mine a acestei fapte. Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez mai departe,tinind cont de faptul ca a trecut cam 7 luni de atunci. Va multumesc ! Am inteles ca nu conteaza ticluirea violului,ci doar plangerea cu telefonul.
tiberiu8mai, utilizator
Cum v-am mai spus, dacă nu a făcut plângere şi pe acest aspect, nu subzistă infracţiunea de denunţare calomnioasă. Dască vă simţiţi lezat puteţi încerca o acţiune la instanţa civilă, iar martorul dvs. va confirma faptul că vi s-au adus asemenea acuze nefondate. Puteţi solicita daune morale .Nu ştiu ce şanse aveţi, însă puteţi încerca.
Pentru furtul telefonului, fapt de carte aţi fost acuzat iar petentul nu a putut face dovada faptei invocate în plângere, aţi putea depune plângere pe denunţare calomnioasă.
Am inteles !