Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

lucrez l o firma de confectii,in jur de 10 ore pe zi,dar contract miau facut numai pe 2ore.ce dezavantaje am,si ce contributii se platesc pt 2ore.imi mege vechime
a?
Foarte multe dezavantaje.... In primul rand e un contract ilegal, deoarece codul muncii prvede interdictia de a se presta ore suplimentare la contractul cu timp partial. Pensia va fi mai mica, de somaj nu veti beneficia ( 12 luni cu 8 ore /zi ar insemna sa lucrati 4 ani cu 2 ore/zi), vechimea va merge, contributiile se platesc in functie de salariul pe care il aveti trecut in contract
Nu este un contract ilegal .... este un contract legal , dar nu sunt respectate prevederile legale privind contractul de munca cu timp partial ...

Faptul ca are trecut 2 ore/zi si munceste 10 ore/zi nu inseamna nelegalitatea contractului de munca,ci incalcarea prevederilor priivnd munac suplimentara in aceste situatii...