avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

lucrez l o firma de confectii,in jur de 10 ore pe zi,dar contract miau facut numai pe 2ore.ce dezavantaje am,si ce contributii se platesc pt 2ore.imi mege vechime
a?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:36, 23 Septembrie 2012
Foarte multe dezavantaje.... In primul rand e un contract ilegal, deoarece codul muncii prvede interdictia de a se presta ore suplimentare la contractul cu timp partial. Pensia va fi mai mica, de somaj nu veti beneficia ( 12 luni cu 8 ore /zi ar insemna sa lucrati 4 ani cu 2 ore/zi), vechimea va merge, contributiile se platesc in functie de salariul pe care il aveti trecut in contract
Nu este un contract ilegal .... este un contract legal , dar nu sunt respectate prevederile legale privind contractul de munca cu timp partial ...

Faptul ca are trecut 2 ore/zi si munceste 10 ore/zi nu inseamna nelegalitatea contractului de munca,ci incalcarea prevederilor priivnd munac suplimentara in aceste situatii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Biletele de voie (invoirile)in scopuri personale succesconf succesconf La societatea la care lucrez se practica aceasta forma de invoire inca din 2006. Pana luna aceasta nu s-a pus problema ca nu este in regula sa taiem aceste ... (vezi toată discuția)
Cumul de ore kusnyer kusnyer Bună ziua, Suntem un grup de profesori angajați în derularea unui proiect în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România în ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca pentru 2 ore de lucru ludovicbutnaru ludovicbutnaru Buna ziua, Sotia mea lucreaza cu contract de munca partial,de numai doua ore pe zi.. Va rog sa-mi spuneti daca .la calcularea vechimii se considera numai ... (vezi toată discuția)