Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cum este bine?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cum este bine?

Am un baiat de 21 de ani,lucreaza si este student.Pana acum a primit a primit pensie de urmas,tatal lui fiind decedat,Acum am primit o instiintare ca am de dat bani inapoi din luna dec 2010,suma de 251 lei,pentru:CUMULAREA NECUVENITA A PENSIEI DE URMAS CU VENITURI DIN ACTIVITATI PROFESIONALE.nU INTELEG CE ESTE.eU AM FOST CA TUTORE TRECUTA,DUPA CE BAIATUL A IMPLINIT 18 ANI ,A TRECUT PENSIA PE NUMELE LUI.Acasta poprire se face cof art 92 alin 1,lit d,din legea nr 19/2000
Art. 94. - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent
de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, până la vârstele prevăzute la
art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de vârstă.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.
(2) Beneficiarii pensiei de urmaş pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate
profesională, dacă veniturile brute lunare realizate nu depăşesc o pătrime din salariul mediu brut lunar
pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).
1. Incepand cu data de 01.01.2011, de cand este in vigoare Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, pensia de urmas poate fi cumulata cu orice alt venit, indiferent de cuantumul acestuia.

2. In 2010 era in vigoare Legea 19/2000 din care v-a redat colega mea @avvalentina.