avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire - bun propriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire - bun propriu

Daca am mostenit o casa de la parinti mei ca sa o vand trebuie sa semneze si sotul meu pentru a o putea vinde?
Cel mai recent răspuns: Alina Borza , Avocat 10:25, 24 Septembrie 2012
NU . este bunul dvs propriu
Daca ati facut actele de mostenire si s-a intabulat casa pe numele dvs, puteti vinde singura acest imobil. Bunurile provenite din mosteniri sunt bunuri personale, si nu intra in comunitate de bunuri a sotilor. Asta inseamna ca puteti sa le vindeti fara acordul sotului. Inclusiv banii proveniti din vanzare, sunt considerati tot bun propriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi proprietate imobil obtinut inainte de casatorie ionutmcinjau ionutmcinjau Buna seara. Sunt tanar, am 23 ani, recent am achizitionat un apartament pe numele meu cu surse provenite astfel ( 80% donatie parinti + 20% surse proprii-job). ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unei case Ionita2205 Ionita2205 Buna ziua! Va rog frumos sa- mi spuneti si mie: daca vand casa mostenita de la parintii mei si cumpar un al imobil, are drepturi asupra lui si sotul meu sau ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunuri imobile FlorinG81 FlorinG81 Bună seara! Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns în ceea ce privește problema de mai jos. În 2014 mama mea a decedat, cu doi ani înainte ... (vezi toată discuția)