Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire - bun propriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire - bun propriu

Daca am mostenit o casa de la parinti mei ca sa o vand trebuie sa semneze si sotul meu pentru a o putea vinde?
NU . este bunul dvs propriu
Daca ati facut actele de mostenire si s-a intabulat casa pe numele dvs, puteti vinde singura acest imobil. Bunurile provenite din mosteniri sunt bunuri personale, si nu intra in comunitate de bunuri a sotilor. Asta inseamna ca puteti sa le vindeti fara acordul sotului. Inclusiv banii proveniti din vanzare, sunt considerati tot bun propriu.