Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Servicii comunicaþii electronice
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Servicii comunicaþii electronice

Un furnizor de televiziune prin cablu este asimilat din punct de vedere juridic un furnizor de comunicatii electronice?;
DA, a se vedea : Lege privind comunicațiile electronice
consider ca da.

in conformitate cu art4(9) din Ordonanţă de urgenţă nr. 111/2011 privind comunicaţiile electronice serviciu de comunicaţii electronice =un serviciu, furnizat, de regulă, contra cost, care constă, în întregime sau în principal, în transmiterea semnalelor prin reţelele de comunicaţii electronice, incluzând serviciile de telecomunicaţii şi pe cele prin reţelele utilizate pentru transmisia serviciilor de programe audiovizuale, dar fără a include serviciile prin care se furnizează conţinutul informaţiei transmise prin intermediul reţelelor ori serviciilor de comunicaţii electronice sau se exercită controlul editorial asupra acestui conţinut; de asemenea, nu se includ serviciile societăţii informaţionale, definite la art. 1 pct. 1 din Legea nr. 365/2002 privind comerţul electronic, republicată, care nu constau, în întregime sau în principal, în transmiterea semnalelor prin reţelele de comunicaţii electronice.

(in conf cu art 2 alin 2 lit d din L365/2002 serv de televiziune nu sunt servicii de societati informationale)

Multumesc de informatie; inca o intrebare.... reteaua de distributie poate fi considerata o retea publica atata timp cat prin ea se furnizeaza informatii destinate publicului si este amplasata pe domeniul public?
amplasamentul nu are nicio legatura cu caracterul public dat de ordonanta 111.
o retea este publica daca este utilizată, în întregime sau în principal, pentru furnizarea de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului (art 4(1), 10). deci caracterul public este dat de destinatie si nu de amplasamentul retelei.

in concluzie consider ca raspunsul trebuie sa fie da atat timp cat destinatarul serviciilor de comunicatii este publicul.
Multumesc de informatii