Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PV REDUCERE DE PRET
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PV REDUCERE DE PRET

Buna ziua,

In legatura cu pv verbal de schimbare de pret as dori sa intrb daca pv este suficient sau trebuie obligatoriu facute si liste de inventariere?
Multumesc
Obligatoriu se fac liste de inventar cu acele produse,unde se vor trece atat preturile vechi cat si cele noi.Trebuie sa aveti si decizia(dispozitia ) scrisa a administratorului pentru aceasta operatiune.
Daca pana acum am vandut de ex 5 kg dintr-un anumit produs si acum mai am doar 1 kg pe care vreau sa il vand cu un pret mai mic, in PV de modificare pret ce cantitate trebuie sa trec? Ma gandesc ca trebuie trecuta doar cantitatea pentru care am efectuat micsorarea nu?
Iar in lista de inventariere cum completez, ce cantitate am avut initial si cat a mai ramas inainte sa aplic micsorarea de pret?