Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita ilegala- urgent
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita ilegala- urgent

Executorul a inceput excutarea silita prin blocarea conturilor din doua banci ale unei societati precum si prin adresa la primaria unde are un punct de lucru.
doresc sa fac contestatie la executare si vrea sa stiu in baza carui articol imi intemeiez cererea si daca aveti un exemplu pentru aceasta.
instanta competenta e judecatoria sau tribunalul .Multumesc
Aveti grija la termenul de formulare a contestatiei..
judecatoria
art. 399 C.proc.civ.
aveti grija si la titlul in baza caruia a fost pornita executarea
contestatia e de mai multe feluri..

luati-va avocat daca apreciati ca e "ilegala"

av. Ileana Schwarz
contestatiile la executare se depun la instanta de fond (judecatoria)in baza art. 399 alin 1 CPC, in termen de 15 zile de la comunicare.
Depinde foarte mult in baza carui titlu executor s-a ponit executare. Exista hotarari care se pun in executare fara somatie si trecerea vreunui terme.Se intemeiaza direct poprirea.
Luati-va avocat!
Stiu ca e o cheltuiala in plus, dar merita.