Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Utilizare continut site
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Utilizare continut site

Buna ziua,
As sa discutam foarte serios despre legalitatea utilizarii unor imagini aflate in proprietatea unei companii si postate pe un website.

Situatia este urmatoare.
O companie ( germana ) creatoare de jocuri web.
Subiectul reprezinta de fapt imagini create de acea companie pentru jocul respectiv.
In se masura as putea folosi acele imagini intr-un site propriu. Tin sa precizez ca:
- voi preciza explicit ca imaginile sunt preluate de la compania respectiva.
- mai mult de atat, imaginile nu vor fi face parte din continutul site-ului meu, ci vor fi niste linkuri catre locatia lor de pe site-ul proprietarului, si vor fi downloadate de catre browserul utilizatorului cand pagina se incarca.

Situatia e similara cazului cand pe site-ul meu pun un link catre avocat net, si folosesc sigla acestui site ca link.
Sau cand imi fac un magazin online in care afisez imagini cu produse de la firma xyz (preluate chiar de pe site-ul lor).

Ce scrie in Conditiile de utlizare ale acelui site?
andrei2005 a scris:

Ce scrie in Conditiile de utlizare ale acelui site?

Nu exista prevederi referitoare la utilitarea resurselor site-ului. la copyright