avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Utilizare continut site
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Utilizare continut site

Buna ziua,
As sa discutam foarte serios despre legalitatea utilizarii unor imagini aflate in proprietatea unei companii si postate pe un website.

Situatia este urmatoare.
O companie ( germana ) creatoare de jocuri web.
Subiectul reprezinta de fapt imagini create de acea companie pentru jocul respectiv.
In se masura as putea folosi acele imagini intr-un site propriu. Tin sa precizez ca:
- voi preciza explicit ca imaginile sunt preluate de la compania respectiva.
- mai mult de atat, imaginile nu vor fi face parte din continutul site-ului meu, ci vor fi niste linkuri catre locatia lor de pe site-ul proprietarului, si vor fi downloadate de catre browserul utilizatorului cand pagina se incarca.

Situatia e similara cazului cand pe site-ul meu pun un link catre avocat net, si folosesc sigla acestui site ca link.
Sau cand imi fac un magazin online in care afisez imagini cu produse de la firma xyz (preluate chiar de pe site-ul lor).


Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 11:18, 27 Septembrie 2012
Ce scrie in Conditiile de utlizare ale acelui site?
andrei2005 a scris:

Ce scrie in Conditiile de utlizare ale acelui site?

Nu exista prevederi referitoare la utilitarea resurselor site-ului. la copyright

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legala folosirea acestui program pentru descarcare fisiere? ContSters224507 ContSters224507 Este legal sa folosesc internet download manager pentru a descarca de pe scribd un pdf privat cu drepturi de copyright (care nu are optiune de download) daca ... (vezi toată discuția)
Copyright imagini preluate de pe internet alex2209 alex2209 Buna seara! Pe site-ul pe care-l detin am creat cateva bannere, iar la unele dintre ele am folosit imagini pe care le-am gasit in cautarile din google. ... (vezi toată discuția)
Cum putem folosi pe site-uri, bloguri sau forumuri imagini de pe internet, despre care nu stim daca sunt protejate de legea copyright-ului? lizsit lizsit Sunt administratorul unui site necomercial, in care am o zona de \"Stiati ca apa:..\" si in care, o data cu informatii generale despre apa, am postat si ... (vezi toată discuția)