Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Neavind copii,as dorii incheierea unui act testamentar,intre mine si sotia mea,in caz de deces a unuia dintre noi,celalalt sa ramina unicul mostenitor,decizind la rindul sau,cui sa incredinteze spre mostenire bunurile ramase. Actul incheiat intre cei doi soti sa nu fie atacat de terti persoane.
Multumesc anticipat.#-o
Mergeti la un notar si incheiati 2 testamente reciproce care sa fie autentice. Scoateti si documente de la IML ca sunteti in capacitatea facultatilor mintale, asa nu va reusi nimeni sa anuleze testamentul.
Va multumesc pentru amabilitate........Dar in acest caz,testamentele in cauza nu pot fi atacate?
Ba da, dar fara sanse de castig