Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit calcul sponsorizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

calcul sponsorizare

Buna ziua, am o nelamurire legata de calculul impozitului in cazul in care se face o sponsorizare. Stiu ca exista legea 32/94 care se aplica in acest caz, insa am intalnit cateva exemple de calcule pe unele website-uri pe care le consider gresite si am nevoie de confirmare din partea cunoscatorilor.

Exemplul este:
"SC X SRL
cifra de afaceri 1.502.000 lei
cheltuieli 960.000 lei din care 20.000 lei sponsorizare

Profitul impozabil = 1.502.000 - 960.000 + 20.000 = 562.000 lei.
Impozitul pe profit = 562.000 x 16% = 89.920 lei.
Conform art. 21 alin. (4) lit. p) din Codul fiscal suma admisă cu care se diminueaza impozitul pe profit este minimul dintre:
- 3 la mie din cifra de afaceri =4.506 lei;
- 20% din impozitul pe profit (inainte de deducerea cheltuielilor de sponsorizare) = 17.984 lei.
Prin urmare impozitul pe profit datorat este de:
89.920 - 4.506 = 85.414 lei."

Eu as face calculul astfel:

SC X SRL: cifra de afaceri 1.502.000 lei
cheltuieli 940.000 lei +20 000 lei sponsorizare

conform legii 32/1994, art.8, "Persoanele fizice sau juridice[...] care efectueaza sponsorizari [...] beneficiaza de reducerea VENITULUI IMPOZABIL cu echivalentul in lei al sponsorizarii [...] dar nu mai mult de 5% din venitul impozabil."

Adica 562.000 x 5% = 28100 (deci 20 000 se incadreaza)
Daca nu se face sponsorizare impozitul = 562.000 x 16% = 89.920 lei.
Daca se face, impozitul = (562.000 - 20 000) x 16% = 86.720 lei.

Conform art. 21 alin. (4) lit. p) din Codul fiscal suma maxima admisă cu care se diminueaza impozitul pe profit este minimul dintre:
- 3 la mie din cifra de afaceri = 4.506 lei;
- 20% din impozitul pe profit = 17.984 lei.
conditie indeplinita deoarece sponsorizarea diminueaza impozitul cu 89.920 - 86.720 = 3200 lei < 4506 lei

Eu am impresia ca exemplul original scade sponsorizarea din impozitul datorat nu din venitul impozabil. Cine greseste?

Interesul este urmatorul: ma gandesc sa caut o sponsorizare pentru un club sportiv, vreau sa stiu ce pierde firma si ce castiga in caz ca face sponsorizarea.
icojoleanca, utilizator
Din punct de vedere financiar, firma nici nu pierde dar nici nu castiga nimic daca se incadreaza in acea limita impusa de codul fiscal pentru ca suma cu care va sponsorizeaza o scade din impozitul pe profit pe care oricum il plateste la stat.
In Codul fiscal avem:

ART. 21 Cheltuieli

(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.

[...]

(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

[...]

p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:

1. 3 la mie din cifra de afaceri;

2. 20% din impozitul pe profit datorat.

În limitele respective se încadrează şi cheltuielile de sponsorizare a bibliotecilor de drept public, în scopul construcţiei de localuri, al dotărilor, achiziţiilor de tehnologie a informaţiei şi de documente specifice, finanţării programelor de formare continuă a bibliotecarilor, schimburilor de specialişti, a burselor de specializare, a participării la congrese internaţionale;

Deci, este corect asa cum s-a prezentat in primul caz si cum a zis si @george_neagu: suma deductibila calculata se scade din impozitul pe profit si se plateste la stat doar diferenta.
ok, inteleg; puteti va rog sa-mi explicati la ce se refera paragraful pe care l-am citat si pe care l-am inteles total gresit se pare?

conform legii 32/1994, art.8, "Persoanele fizice sau juridice[...] care efectueaza sponsorizari [...] beneficiaza de reducerea venitului impozabil cu echivalentul in lei al sponsorizarii [...] dar nu mai mult de 5% din venitul impozabil."

Ce este de fapt acest venit impozabil a carui valoare se scade cu echivalentul sponsorizarii?

Multumesc anticipat!
icojoleanca, utilizator
Sponsorizare se calculeaza cf Codului Fiscal. Orice alta prevedere din alte acte normative nu se mai aplica.

art 1, alin 3
(3) În materie fiscală, dispoziţiile prezentului cod prevalează asupra oricăror prevederi din alte acte normative, în caz de conflict între acestea aplicându-se dispoziţiile Codului fiscal.

Perfect, asta descurca ceea ce mie mi se parea a fi o contradictie. Multumesc!