avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... inregistrare si amortizare auto second hand
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

inregistrare si amortizare auto second hand

Detin un autoturism second hand de 6 luni, l-am achizitionat ca persoana fizica tot de la o persoana fizica in baza unui contract, iar de curand am infiintat pe numele meu un PFA;
As dori sa stiu ce documente trebuie sa intocmesc pentru a trece acest auto pe PFA in intentia de a inregistra amortizarea sa in urmatorii 4 ani.
Emit un contract de comodat ? de vanzare - cumparare ? cu aceeasi valoare cu care l-am achizitionat de la vanzatorul inital ?
Unde inregistrez aceste documente ? la Anaf si la primarie ?
Multmesc.
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 10:06, 25 Septembrie 2012
1.Contract de vanzare - cumparare intre dvs. ca PF si PFA.
2.Se inregistreaza la Directia de taxe si impozite locale a primariei.
3.Valoarea auto este minim valoarea cu care ati cumparat-o.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit pfa calecsa calecsa Buna ziua Am luat un imprumut bancar pe PFA pentru achizitionarea unui autoturism second hand pentru firma.Va rog sa-mi spuneti daca pot inregistra in RJIP ... (vezi toată discuția)
Achizitie masina second hand - pfa prin plata integrala iioanak iioanak Buna ziua, Doresc sa aschizitionez o masina second-hand pe PFA neplatitor de TVA. Intrebarea mea este daca pot depune numerar ca persoana fizica in PFA in ... (vezi toată discuția)
Deduceri impozit p.f.a. cipdvd cipdvd Daca o P.F.A. cumpara o masina in rate, valoarea acesteea(rata) poate fi dedusa la impozit? (vezi toată discuția)