Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... inregistrare si amortizare auto second hand
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

inregistrare si amortizare auto second hand

Detin un autoturism second hand de 6 luni, l-am achizitionat ca persoana fizica tot de la o persoana fizica in baza unui contract, iar de curand am infiintat pe numele meu un PFA;
As dori sa stiu ce documente trebuie sa intocmesc pentru a trece acest auto pe PFA in intentia de a inregistra amortizarea sa in urmatorii 4 ani.
Emit un contract de comodat ? de vanzare - cumparare ? cu aceeasi valoare cu care l-am achizitionat de la vanzatorul inital ?
Unde inregistrez aceste documente ? la Anaf si la primarie ?
Multmesc.
1.Contract de vanzare - cumparare intre dvs. ca PF si PFA.
2.Se inregistreaza la Directia de taxe si impozite locale a primariei.
3.Valoarea auto este minim valoarea cu care ati cumparat-o.