Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Credit PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Credit PFA

Buna ziua
Am luat un imprumut bancar pe PFA pentru achizitionarea unui autoturism second hand pentru firma.Va rog sa-mi spuneti daca pot inregistra in RJIP ratele si dobanzile pe care le platesc pentru imprumut , ca deductibile.
Va multumesc
Atunci cand ati luat creditul, nu l-ati inregistrat ca venit. Ca urmare, nici ratele nu se inregistreaza ca cheltuiala.

Dobanda aferenta creditului este cheltuiala deductibila.
Multumesc.In cazul acesta daca inchid PFA nu trebuie sa inregistrez valoarea cu care am vandut autoturismul ca venit si sa platesc impozit si sanatate pentru suma obtinuta?
Multumesc din nou
Achizitionarea autoturismului s-a inregistrat in RJIP si, de asemenea, amortizarea.

Ca urmare, se inregistreaza si vanzarea.
Multumesc