avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Credit PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Credit PFA

Buna ziua
Am luat un imprumut bancar pe PFA pentru achizitionarea unui autoturism second hand pentru firma.Va rog sa-mi spuneti daca pot inregistra in RJIP ratele si dobanzile pe care le platesc pentru imprumut , ca deductibile.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: calecsa , utilizator 18:35, 26 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci cand ati luat creditul, nu l-ati inregistrat ca venit. Ca urmare, nici ratele nu se inregistreaza ca cheltuiala.

Dobanda aferenta creditului este cheltuiala deductibila.
Multumesc.In cazul acesta daca inchid PFA nu trebuie sa inregistrez valoarea cu care am vandut autoturismul ca venit si sa platesc impozit si sanatate pentru suma obtinuta?
Multumesc din nou
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Achizitionarea autoturismului s-a inregistrat in RJIP si, de asemenea, amortizarea.

Ca urmare, se inregistreaza si vanzarea.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza un credit bancar in contabilitatea unei intreprinderi individuale? mirela1984 mirela1984 Buna ziua! Am o i.i. , ,neplatitoare tva. De curand, am contractat un credit bancar pe 4 ani. As dori sa ma ajutati cu modul in care se inregistreaza in ... (vezi toată discuția)
Achizitionarea unui autoturism pe un pfa cu credit bancar stefan0990 stefan0990 Buna ziua, Intentionez sa accesez un credit pentru achizitionarea unui autoturism. Am un PFA pe norma de venit unde tin eu contabilitatea in partida simpla ... (vezi toată discuția)
Achizitie masina second hand - pfa prin plata integrala iioanak iioanak Buna ziua, Doresc sa aschizitionez o masina second-hand pe PFA neplatitor de TVA. Intrebarea mea este daca pot depune numerar ca persoana fizica in PFA in ... (vezi toată discuția)