Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... credit+fidejusiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

credit+fidejusiune

Sunt imprumutat si am un girant care a semnat atat contractul de credit cat si un contract de fidejusiune cu banca. Acest girant, vrand sa-mi plateasca niste "polite", a cerut in instanta anularea contractului de fidejusiune.
Atat timp cat nu a cerut si anularea sau modificarea contractului de credit care e semnat si de el si prin care isi da acordul sa garanteze creditul, in situatia in care instanta ii anuleaza fidejusiunea raman fara girant? Anularea fidejusiunii poate modifica contractul de credit?
Care este temeiul în care a cerut anularea fidejusiunii? Nu cred că va avea cîştig de cauză.

Oricum, nu aveţi nicio treabă cu asta. E treaba băncii. Anularea se poate cere doar pentru motive existente la data încheierii contractului de fidejusiune, contract în care dumneavoastră nu sunteţi parte.

Nu dumneavoastră rămîneţi fără girant, ci banca rămîne fără patrimoniul acestuia la dispoziţia sa, pentru a-l executa silit dacă nu vă achitaţi datoria.
Daca exista vreo incercare de a anula un contract de fidejusiune reusita - ar fi interesat de vazut ce motive s-au invocat, oricum, acestea tebuie sa fie mai mult decat serioase si sansele de admitere al unei astfel de actiuni sunt minime- eu zic ca puteti sta linistit.
Motivele nu trebuie să fie mai mult decît serioase. Trebuie să facă parte dintre motivele de anulare sau de nulitate absolută prevăzute de lege pentru orice act juridic civil. Cum ar fi cauza ilicită sau imorală, lipsa de cauză, viciile de consimţămînt şi altele. Toate suficient de serioase, în opinia legiuitorului.

=D>
Buna ziua,

eventuala anulare a contractului de fidejusiune nu duce l anularea contractului de credit. Numai daca in contractul facut de banca se prevede o obligatie in sarcina dvs. de a inlocui fidejusorul, in cazul in care acest contract s-ar desfiinta, doar atunci aveti obligatia de a inlocui fidejusorul.

av. Boncu
themis a scris:

Motivele nu trebuie să fie mai mult decît serioase. Trebuie să facă parte dintre motivele de anulare sau de nulitate absolută prevăzute de lege pentru orice act juridic civil. Cum ar fi cauza ilicită sau imorală, lipsa de cauză, viciile de consimţămînt şi altele. Toate suficient de serioase, în opinia legiuitorului.

=D>

Inainte de a tasta replici "acide" ganditi-va ca poate stiam si eu sa enumar acele "motive serioase" care atrag anularea actului juridic.. dar n-am considerat ca este util sa o fac, la fel cum as putea folosi si eu diacriticele dar mi se pare un efort inutil.
Oricum, puteti cita tot cursul de drept civil in posturi, n-am nici o problema cu asta..
contsters87229171, utilizator