Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare inteprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare inteprindere individuala

As dorii si eu sa stiu care sunt taxele si impozitele percepute unei II
Ca Intreprindere Individuala se plateste impozit 16% si contributie de sanatate 5,5% din venitul net (venituri-cheltuieli).
Se datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente daca venitul ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este peste nivelul de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, adica 741 lei, contributia fiind de 232 lei/luna.