Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza/ contraexpertiza?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza/ contraexpertiza?

Buna ziua,

Reclamantul a cerut in cadrul procesului, expertizarea bunurilor mobile si imobile afectate (adica ale lui) de o asa zisa inundatie din vina altui vecin. Paratul urmeaza ca la urmatorul termen sa faca obiectiuni la raportul de expertiza si sa ceara o contraexpertiza.
Intre timp, intre cele 2 termene ale procesului, reclamantul a inceput removarile in apartament.
Intrebare: Cum mai poate face contraexpertiza, daca apartamentul va fi renovat pana la urmatorul termen?
Multumesc pentru ajutor.
nu exista contraexpertiza - fie sunt acceptate obiectiunile si expertul va raspunde la ele printr-o adresa, fie vor fi respinse ca netemeinice.
slabe sanse sa se dispuna o noua expertiza cu exceptia cazului in care expertiza facuta are vicii grave de metodologie sau chiar de fond, lucru rara intilnit la asemenea spete.

in consecinta, nu conteaza daca vecinul isi repara apartamentului, nu se va mai face o noua expertiza.