Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

virsta de pensionare

socrul meu are 31 ani lucrati cu tot cu armata si 2 ani in grupa 1,si are 60 de ani .ar dori sa iasa anticipat in pensie pe motiv de boala,va fi afectat la pensia de batrinete care va fi mai tirziu?si daca se pate sa iasa anticipat ?
-Limita de varsta la 65 de ani.
-Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani,sau dupa aceasta varsta.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
-Pentru pensie anticipata cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.
Daca cei 2 ani de grupa I-a sunt in procent de 100%,aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an(6 luni la 1 an).
Asadar,daca are 31 de ani cu armata si inca 2 ani in grupa I-a in procent de 100%,acumuleaza un stagiu total de cotizare de 34 de ani.
Conditiile pentru pensionare le-am dat mai sus.