avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

virsta de pensionare

socrul meu are 31 ani lucrati cu tot cu armata si 2 ani in grupa 1,si are 60 de ani .ar dori sa iasa anticipat in pensie pe motiv de boala,va fi afectat la pensia de batrinete care va fi mai tirziu?si daca se pate sa iasa anticipat ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:59, 25 Septembrie 2012
-Limita de varsta la 65 de ani.
-Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani,sau dupa aceasta varsta.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
-Pentru pensie anticipata cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.
Daca cei 2 ani de grupa I-a sunt in procent de 100%,aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an(6 luni la 1 an).
Asadar,daca are 31 de ani cu armata si inca 2 ani in grupa I-a in procent de 100%,acumuleaza un stagiu total de cotizare de 34 de ani.
Conditiile pentru pensionare le-am dat mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata patricialidia patricialidia Buna ziua, Am o intrebare legata de posibilitatile de pensionare existente pentru socrul meu: - nascut februarie 1959 - perioada continua de cotizare: 36 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata nenea toto nenea toto buna ziua sunt nascut in 08.06.1954 ,am 58 de ani si 6 luni si am o vechime in munca de 36 de ani fara grupa 1 cind pot sa ies la pensie anticipata 2 cu ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare paul1851 paul1851 Buna seara. Va rog mult sa imi spuneti cand ar putea socrii mei sa iasa la pensie. Socrul meu: data nasterii=26.08.1959 data angajarii=04.08.1978 Gr I = 2 ... (vezi toată discuția)