Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Achizitonare autoturism second hand inmatriculat in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Achizitonare autoturism second hand inmatriculat in Romania

Buna seara!

As dori sa stiu daca la achizitionarea unui autoturism second hand am nevoie de prezenta vanzatorului doar la semnarea actului de vanzare - cumparare, sau si la RAR, pentru obtinerea certificatului de autenticitate, respectiv la completarea fisei de inmatriculare unde se pun vizele de radiere respectiv impunere fiscala.

De asemenea, as dori sa-mi spuneti daca eu, in calitate de cumparator, sunt cea care trebuie sa obtina vizele de radiere si de impunere fiscala si, in caz afirmativ, unde trebuie sa merg (eu presupun ca ar trebui sa merg la Directia de taxe si impozite din orasul in care lcuiesc.

Va multumesc!
jacquelline, utilizator
nu aveti nevoie de vanzator nicaieri. Vanzatorul trebuie sa va inmaneze certificatul de atestare fiscala. Cu acesta d-voastra va ocupati mai departe de formalitatile de inmatriculare de plata taxelor, RAR etc. Toate aceste informatii le puteti afla si la serviciul de inmatriculari de unde locuiti.