Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura utilitati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura utilitati

Buna ziua!
Tin contabilitatea la o firma si am o nelamurire vizavi de o factura la utilitati:
Adm. vrea sa factureze prestari servicii pentru utiliati mai exact energie electrica la o firma la care are un spatiu inchiriat dar chiria o incaseaza pe o alta firma.
Intrebarea mea este:
1 Nu ar fi corect si energia sa o factureze pe aceiasi firma unde incaseaza si chiria?
2 Daca totusi facturez, este corect sa scriu prestari servicii?
Va multumesc.
1.Da, aveti dreptate , si numai in cazul in care in contract este specificata si refacturarea utilitatilor.
2. Va dau un link pentru monografie contabila : refacturare utilitati
"Pentru utilitatile refacturate eu folosesc urmatoarea inregistrare:

411= 708
411=4427"

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...