avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura utilitati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura utilitati

Buna ziua!
Tin contabilitatea la o firma si am o nelamurire vizavi de o factura la utilitati:
Adm. vrea sa factureze prestari servicii pentru utiliati mai exact energie electrica la o firma la care are un spatiu inchiriat dar chiria o incaseaza pe o alta firma.
Intrebarea mea este:
1 Nu ar fi corect si energia sa o factureze pe aceiasi firma unde incaseaza si chiria?
2 Daca totusi facturez, este corect sa scriu prestari servicii?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 12:53, 26 Septembrie 2012
1.Da, aveti dreptate , si numai in cazul in care in contract este specificata si refacturarea utilitatilor.
2. Va dau un link pentru monografie contabila : refacturare utilitati
"Pentru utilitatile refacturate eu folosesc urmatoarea inregistrare:

411= 708
411=4427"

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare cheltuieli care nu-mi apartin anonim anonim AVEM INCHIRIAT UN SPATIU IAR UTILITATILE VIN FACTURATE PE FIRMA NOASTRA . LA RANDUL NOSTRU LE FACTURAM MAI DEPARTE . DE EXEMPLU ENERGIE DE 100.000 LEI CU TVA ... (vezi toată discuția)
Refacturare energie electrica ctcristina ctcristina am mai multe spatii inchiriate fiecare cu contor electric separat cum pot eu factura chiriasului utilitatile care sunt stipulate in contractul de ... (vezi toată discuția)
Taxa depozit -acumulator auto melita melita Stimati colegi , am nevoie de o monografie contabila pentru inregistrarea acumulatorilor uzati. Eu ca vazator de acumulatori auto , am 2 preturi la raft pt ... (vezi toată discuția)