Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Refacturare energie electrica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Refacturare energie electrica

am mai multe spatii inchiriate fiecare cu contor electric separat cum pot eu factura chiriasului utilitatile care sunt stipulate in contractul de inchiriere?factura de energie este pe soc. mea.
ce voi trece eu pe factura emisa catre chiriasi? asfel incat sa fie legal pt ambele parti
ctcristina, utilizator
Conform art. 286 (4)(e) din Codul Fiscal, si pct. 31 (4)(5)(6) din normele de aplicare, in cazul refacturarii costurilor de utilitati firma este considerat cumparator - revanzator si actioneaza in structura de comisionar, adica deduce TVA-ul prin factura primit de la furnizor si emite factura cu TVA catre client.
Deasemenea conform art. 432 din OMFP 1802/2014, sumele colectate in numele unor terti nu reprezinta venit pentru entitate, astfel nici cheltuiala.

Explicatia pe factura poate fi ceva de genul "Refacturare costuri energie electrica conform factura furnizor x/yxz"
Factura initiala de la furnizor de obicei se ataseaza la factura emisa catre client.

Monografia contabila:
- factura de la furnizor
% = 401
- refacturarea catre client
4111 = %