avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Refacturare bilet de avion
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Refacturare bilet de avion

Buna ziua. Societatea trebuie sa refactureze unui client costul biletului de avion. cum se face acest lucru: la suma bruta adauga TVA sau refacturarea nu va fi mai mare decat costul biletului? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Contabilitate Brasov , Contabil 12:05, 7 Aprilie 2016
Daca doriti sa recuperati doar costul biletului de avion atunci actionati ca vanzator-cumparator.
Monografia contabila:
- factura de la furnizor
% = 401
461
4426
- refacturarea catre client
4111 = %
461
4427

Daca ati primit factura de la furnizor fara TVA, atunci prin structura de comisionar puteti refactura fara TVA.
Ultima modificare: Joi, 7 Aprilie 2016
Contabilitate Brasov, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacturare energie electrica ctcristina ctcristina am mai multe spatii inchiriate fiecare cu contor electric separat cum pot eu factura chiriasului utilitatile care sunt stipulate in contractul de ... (vezi toată discuția)
Refacturare cheltuieli cu energia tester tester Sunt o microintreprindere platitoare de impozit pe venit si TVA si intampin urmatoarea problema:am inchiriat un spatiu comercial pe o perioada de 6 luni. ... (vezi toată discuția)
Refacturare utilitati bestb bestb Salutare! Daca ma poate ajuta cineva cu privire la refacturarea utilitatilor........ Am urmaturul caz: Societatea a construit un bloc. Toate utilitatile ... (vezi toată discuția)