Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general refacturare utilitati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

refacturare utilitati

Salutare!
Daca ma poate ajuta cineva cu privire la refacturarea utilitatilor........
Am urmaturul caz:
Societatea a construit un bloc. Toate utilitatile sunt pe numele societatii. Avand in vedere ca s-au vandut toate apartamentele dar inca nu s-a constituit asociatia de proprietari, proprietarii inca nu si-au trecut apartamentele pe numele lor...etc, noi trebuie sa le refacturam aceste utilitati (apa, gaz, en. electrica, paza..). Ce inregistrari contabile ar trebui sa fac si daca se poate si temeiul legal.
Va foarte multumesc!!!:(
societatea plateste utilitatile sau fiecare proprietar in parte isi plateste utilitatile?
pot doar sa dau o sugestie:
In cazul in care societ plateste utilitatile:
471.1 = 5121 sau 5311 cu plata furnizor utilitati (se trece pe OP plata in numele.....proprietarului)
se face fct catre proprietar unde se trec utilitatile
605.1 = 401
cind se primeste chitanta sau OP (copia care se ataseaza la fct) cu care proprietarul a platit utilitatile
471.1=5121 sau 5311 cu minus (se storneaza practic plata)
se inreg plata catre furnizor
401 = 5121 sau 5311 cu suma platita (ar tb sa fie cea de pe factura)
un temei legal nu stiu sa existe , este uzual in cazul in care exista contract intre parti in care se specifica ca chiriasul isi plateste utilitatile direct la furnizor
spre sa te ajute sau macar sa te inspiri

Multumesc!

Utilitatile sunt facturate catre societate. Aceasta, la randul ei, refactureaza catre actualii proprietari care nu au inca incheiate contracte cu furnizorii de utilitati. Intrebarea era urmatoarea: ce inregistrari contabile fac?
Ex: primesc factura de la Enel pe societate
4426, 605=401
refacturez aceeasi valoare catre actualii proprietari
411=708,4427
sau
4426,461=401
si
411=461,4426 ???
Inca odata, multumesc!
bestb a scris:

Multumesc!

Utilitatile sunt facturate catre societate. Aceasta, la randul ei, refactureaza catre actualii proprietari care nu au inca incheiate contracte cu furnizorii de utilitati. Intrebarea era urmatoarea: ce inregistrari contabile fac?
Ex: primesc factura de la Enel pe societate
4426, 605=401
refacturez aceeasi valoare catre actualii proprietari
411=708,4427
sau
4426,461=401
si
411=461,4426 ???
Inca odata, multumesc!

Refacturarile nu se trec prin cheltuieli si apoi venituri.
Se inregistreaza in debitul contul 471 (sau 461, cum credeti sau cum va permite programul ) atunci cand primiti factura de utilitati valoare fara tva si si se inchide contul 471 (sau 461) cand dvs facturati catre client. Nu trebuie sa aveti in veniturile firmei decat veniturile efective ale firmei, nu produceti energie. Neinregistrandu-va cu venituri automat nici cheltuilelile nu intra in cheltuielile aferente veniturilor firmei.
Aveti dreptul la deducere tva cu conditia sa colectati la refacturare.

Multumesc de recomandare!
Voi merge pe varianta cu 461.
O zi buna!
primirea facturii
%=401 furnizori 119 lei
461 chirias 100
4426 19

refacturaea
4111 chirias % = 119
461 chirias 100
4427 19

461 se inchide in luna iar 4426=4427 deci nu influenteaza la plata
sper sa te ajute