Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cod procedura civila 2012
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cod procedura civila 2012

Buna ziua!

As dori sa stiu, daca ma puteti ajuta, conform noului Cod de procedura civila, care sunt noile cote de infiintare a popririi pentru pensii alimentare si pentru orice alte datorii.

Va multumesc frumos!
Noul cod de procedura civila se VA aplica numai executarilor silite ce VOR incepe DUPA intrarea lui in vigoare (amanata pentru 1 feb 2013, deocamdata).

Limitele urmaririi veniturilor banesti sunt prev in art 728 NCPC (daca aveti curiozitata sa-l cititi, este postat la inceputul acestui forum dedicat NCPC) Se pastreaza limitele ( pana la jumatate din venitul lunar net pt sumele datorate cu titlu de obligatie de intertinere / pana o treime pentru orice alte datorii).
romascanu, moderator
Va multumesc foarte frumos!