avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cod procedura civila 2012
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cod procedura civila 2012

Buna ziua!

As dori sa stiu, daca ma puteti ajuta, conform noului Cod de procedura civila, care sunt noile cote de infiintare a popririi pentru pensii alimentare si pentru orice alte datorii.

Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: AncaPlatschek , utilizator 10:17, 29 Septembrie 2012
Noul cod de procedura civila se VA aplica numai executarilor silite ce VOR incepe DUPA intrarea lui in vigoare (amanata pentru 1 feb 2013, deocamdata).

Limitele urmaririi veniturilor banesti sunt prev in art 728 NCPC (daca aveti curiozitata sa-l cititi, este postat la inceputul acestui forum dedicat NCPC) Se pastreaza limitele ( pana la jumatate din venitul lunar net pt sumele datorate cu titlu de obligatie de intertinere / pana o treime pentru orice alte datorii).
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2012
romascanu, moderator
Va multumesc foarte frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu inclusiv tichete roxana69 roxana69 Am o intrebare : Daca tichetele de masa sunt considerate venituri salariale (cf. Codului Fiscal -art.76) atunci valoarea lor poate fi supusa popririi? Codul ... (vezi toată discuția)
Poprire ioneliya38 ioneliya38 buna seara,am salariul minim pe economie si am 4 popriri,ce suma imi va fi oprita?cum se calculeaza?multumesc (vezi toată discuția)
Poprire manuelavioreanu manuelavioreanu buna ziua As dori sa stiu de ce in cazul unei executari silite executorul poate bloca toate conturile datornicului desi legea prevede faptul ca suma ... (vezi toată discuția)