Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Certificat atestare fiscala ANAF
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Certificat atestare fiscala ANAF

Prin FDA s-a solicitat : "Certificatul de atestare fiscala eliberat de Administratia Finantelor Publice pentru obligatiile de plata catre bugetul consolidat general Se va prezenta formularul specific autoritatii emitente, din care sa reiasa ca ofertantul si-a indeplinit obligatiile exigibile pana la termenul legal al scadentei de plata, facand dovada ca nu are datorii scadente in luna anterioara celei in care se depun ofertele."
Luna depunerii ofertelor a fost luna 06.
Ofertantii care au depus certificate ANAF eliberate in luna 05 pot fi respinsi ca inadmisibili?
s-a analizat aceasta problema chiar ieri. un certificat din luna a 5 mi-e greu sa cred ca va atesta obligatiile de plata la datat de 25.05 astfel incat sa fie indeplinita cerinta. pt. mai multe detalii consultati discutiile care s-au purtat pe acesta tema.