avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENTA

Pot semna un nou contract individual de munca chiar daca firma la care muncesc acuma nu mi-a inchis actualul contract.Precizez ca la actuala firma mi-am depus cererea de demisie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:38, 26 Septembrie 2012
Da, puteti avea incheiate mai multe c.i.m. in acelasi timp ... art.35 C.mun. prevede:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca ale2012 ale2012 daca am semnat un contract de munca si imi bag demisia nici lichidarea la zi maine fiind joi luni pot sa semnez alt contract cu alta firma? (vezi toată discuția)
Contract de munca the_power_25xxxx the_power_25xxxx am lucrat pana acum o saptamana la o firma din sibiu. daca nu mi s-a desfacut contractul de munca, pot sa ma angajez cu contract la alta firma??? (vezi toată discuția)
2 cim la firma danaeconomist danaeconomist Este corect ca un salariat sa aiba CIM pentru 4 ore ca economist si la aceeasi firma inca un CIM tot de 4 ore ca persoana desemnata pentru activitati de ... (vezi toată discuția)