Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENTA

Pot semna un nou contract individual de munca chiar daca firma la care muncesc acuma nu mi-a inchis actualul contract.Precizez ca la actuala firma mi-am depus cererea de demisie.
Da, puteti avea incheiate mai multe c.i.m. in acelasi timp ... art.35 C.mun. prevede:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.