avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit p.f.a
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit p.f.a

Buna ziua,doresc sa infiintez p.f.a.,ce obligatii am de plata si ce impozite,multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: sierra , utilizator 16:41, 23 Ianuarie 2013
Buna ziua,

Se platesc obligatoriu:
-impozit pe venit 16%
-asigurarea de sanatate de 5.5%

Daca sunteti salariat, fie si cu 2 ore nu mai platiti la pensii insa, daca nu sunteti salariat sunteti obligat sa platiti si la pensii 31.3% sau 10.5%.

Puteti cauta si pe net...gasiti acolo toate informatiile.
Despre contributia la pensii:
www.avocatnet.ro/content/art...

Multumesc pt.raspuns,dar daca platesc trimestrial impozit pe venit 16%,primele 2 luni ale trimestrului nu am venit si in a 3-a luna am venit, sunt obligat sa platesc asigurare de sanatate si contributia la pensii pe toate 3 lunile?!,multumesc inca o data.
Ma scuzati. Sunt putin socata. Adica la PFA se plateste 52% din venit numai taxele?!

Raluca_Dragu a scris:

Buna ziua,

Se platesc obligatoriu:
-impozit pe venit 16%
-asigurarea de sanatate de 5.5%

Daca sunteti salariat, fie si cu 2 ore nu mai platiti la pensii insa, daca nu sunteti salariat sunteti obligat sa platiti si la pensii 31.3% sau 10.5%.

Puteti cauta si pe net...gasiti acolo toate informatiile.


Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2013
sierra, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce taxe trebuie platite in cazul unei intreprinderi individuale? programatorcalumea programatorcalumea Buna ziua la toata lume, Sunt programator si vreau sa infiintez o II si sa facturez in Franta o data pe luna. Pe langa asta nu voi fi angajat la nici o ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala-contributii la bugetul statului elena vilculescu elena vilculescu Va rugam sa-mi raspundeti: daca titularul unei Intrprinderi Individuale care nu are inca angajati,obiectul de activitate fiind prestari servicii,poate plati ... (vezi toată discuția)
Pfa - cod caen 6201 - facturare client non-ue 2016 RaduB123 RaduB123 Buna ziua, La momentul actual sunt PFA in sistem real(cod CAEN 6201). Ar urma sa inchei un contract de dezvoltare soft cu o firma din afara UE(Canada). Am ... (vezi toată discuția)