Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit p.f.a
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit p.f.a

Buna ziua,doresc sa infiintez p.f.a.,ce obligatii am de plata si ce impozite,multumesc anticipat.
Buna ziua,

Se platesc obligatoriu:
-impozit pe venit 16%
-asigurarea de sanatate de 5.5%

Daca sunteti salariat, fie si cu 2 ore nu mai platiti la pensii insa, daca nu sunteti salariat sunteti obligat sa platiti si la pensii 31.3% sau 10.5%.

Puteti cauta si pe net...gasiti acolo toate informatiile.
Despre contributia la pensii:
www.avocatnet.ro/content/art...

Multumesc pt.raspuns,dar daca platesc trimestrial impozit pe venit 16%,primele 2 luni ale trimestrului nu am venit si in a 3-a luna am venit, sunt obligat sa platesc asigurare de sanatate si contributia la pensii pe toate 3 lunile?!,multumesc inca o data.
Ma scuzati. Sunt putin socata. Adica la PFA se plateste 52% din venit numai taxele?!

Raluca_Dragu a scris:

Buna ziua,

Se platesc obligatoriu:
-impozit pe venit 16%
-asigurarea de sanatate de 5.5%

Daca sunteti salariat, fie si cu 2 ore nu mai platiti la pensii insa, daca nu sunteti salariat sunteti obligat sa platiti si la pensii 31.3% sau 10.5%.

Puteti cauta si pe net...gasiti acolo toate informatiile.

sierra, utilizator