Forum Discuţii juridice Executare silită Solutie irevocabila
Discuție deschisă în Executare silită

Solutie irevocabila

Ce inseamna mai exact "admite cererea. irevocabila" intr-un proces de infiintare a unei executari silite?

Multumesc
La cererea creditorului instanta de judecata suverana in solutionare ,dupa analizarea actiunii si a motivelor invocate ,a dispus admiterea cererii,a dispus investirea cu formula executorie a hotararii
In baza titlului executoriu,creditorul,urmeaza sa contacteze un executor judecatoresc responsabil domiciliului debitorului pentru a demara etapele si procedura de executare silita
Inseamna ca nu aveti cai @e atac.Solutia poate fi contestata insa prin contestatie la executare.
Eu sunt creditorul si cererea a fost facuta printr-un birou de executari judecatoresti. Este vorba de recuperarea unei pensii de intretinere a unui minor.
Si cu siguramta debitorul va face contestatie, mai ales ca nu este dispus sa plateasca pensia stabilita de instanta in baza adeverintei de salariu.

Puteti sa-mi spuneti, in general, care ar fi un motiv bine intemeiat ca instanta sa dispuna anularea executarii?
Mentionez ca este vorba de o pensie in cuantum de 1/6 din venituri, deci nici macar nu atinge plafonul maxim, pensie pe care am acceptat-o chiar daca, personal, consider ca se cheltuie mult mai mult cu un copil.

Multumesc.