Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a celui de-al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a celui de-al doilea copil

Buna ziua,
as dori sa stiu care este baza de calcul, conform noilor reglementari, pentru al doilea copil nascut la scurt timp dupa terminarea primului concediu. Mai exact primul copil s-a nascut pe 6 martie, iar al doilea se va naste anul viitor aprox pe 16 martie.
ce recomandati pentru perioada de intre concedii? un prenatal se poate lua?
Multumesc anticipat!
Durata între primul și al doilea copil fiind foarte scurtă,dacă ați optat pentru ICC 1 an de zile, veti beneficia de aceeași sumă ca ICC, dacă ați optat pentru 2 ani, ICC pentru primul copil merge până la 2 ani, iar pentru al doilea copil veți primi un supliment de 600 lei.
1. Deoarece al doilea copil se naste dupa ce se termina CCC1 veti proceda in felul urmator:
- la terminrea CCC1 faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii, in baza aceluyiasi CIM, incepand cu data de 7 martie.
- tot cu data de 7 martie prezentati amgajatorului certificatul de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Apoi, pentru CCC2 procedati asa cum ati procedat si pentru CCC1.

3. - Indemnizatia penmtru CCC2 se calculeaza avand in vedere veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii.
- In cazul dvs. veniturile sunt formate din indemnizatia pentru CCC1 si indemnizatia pentru cateva zile de concediu prenatal.
Buna ziua,as dori sa stiu,daca sunt angajata la o firma iar in momentul de fata sunt in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani,daca nasc inainte ca primul copil sa implineasca 2ani,se mai primeste indemnizatia pt al doilea copil avand in vedere ca firma este in faliment?
Veti primi indemnizatie si pentru CCC2 chiar daca firma unde ati lucrat este in faliment sau dispare de pe piata.
Buna ziua,

Sotia mea va naste al doilea copil cand primul va avea 2 ani si 3 saptamani. Este in concediu de cresterea copilului (sau cum se numeste) pe 2 ani si am si eu o curiozitate legata de calculul indemnizatiei (si nu numai). Nu are/nu a avut alte venituri in afara de salar.

1. Concediul pt al doilea copil se termina cand copilul a facut 2 ani sau 2 ani + 42 zile (postnatalul)?
2. Dupa cum am zis, sotia va naste al doilea copil cand primul va avea 2 ani si 3 saptamani. Indemnizatia va fi:
2a. 85% din media salariilor dinaintea nasterii?
2b1. 85% (sau 75%??) din indemnizatia luata (ultimele 6 luni?), inclusiv "bucuria" de -15% din "criza"?
2b2. 85% (sau 75%??) din indemnizatia cat ar fi trebuit luata (ultimele 6 luni?)?
3. Pentru cele 3 saptamani trebuie dus la angajator cerere de concediu prenatal?
4. Legea 210/1999 s-a mai schimbat la partea de concediu paternal de puericultura? Sau inca exista partea cu "(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o
singura data."

Aveti ceva sfaturi cum se poate face "sa iasa bine"?

Multumesc frumos!