Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Made in Romania sau Made in EU?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Made in Romania sau Made in EU?

Buna ziua,
Pe produsele fabricate in Romania putem sa punem pe eticheta Made in EU sau suntem obligati sa punem Made in Romania? multumesc
Buna seara,
Un raspuns corect la aceasta intrebare poate fi dat numai dupa ce se cunosc detalii despre natura/tipul produselor pe care se doreste aplicarea etichetei, si despre "universul" in care produsele in cauza urmeaza a fi comercializate.
La modul general, etichetarea "made in" este voluntara in acest moment la nivelul EU existand demersuri incepute pentru reglementarea etichetarii anumitor tipuri de produse in domeniu alimentar si al textilelor .
Multumesc.
Este vorba despre produse decorative din sticla, ce urmeaza a fi comercializate in Romania. multumesc