Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Creante salariale nascute in perioada insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Creante salariale nascute in perioada insolventei

Va rog sa ma lamuriti asupra urmatorului aspect:
- o societate intra in insolventa la ijnceputul anului 2009; in cursul anului 2010 nu plateste salariile pentru lunile august, sept si oct (restul lunilor fiind achitate corect); in luna februarie 2011 o parte a angajatilor se transfera la o alta societate; la sfarsitul anului 2011societatea intra in faliment fiind intocmit tabelul definitiv al creantelor in care sunt incluse si restantele salariale.
Nelemuririle sunt:
- este legal ca in perioada insolventei societatea sa inregistreze noi creante ?
- prin chemarea in instanta a respectivei societati s-ar putea recupera la aceasta data sumele respective (avand in vedere ca o parte din active au fost vandute)?
nu numai ca este legal , este foarte posibil ca societatea aflata in insolventa sa inregistreze noi debite , respectiv salarii, chirii etc
nu este necesar introducerea unei actiuni in timpul procedurii pentru recuperarea creantelor reprezentand salarii, ba mai mult aceasta actiune va fi suspendata sau dupa caz respinsa in ideea ca aveti posibilitatea depunerii ueni declaratii de creanta in cadrul procedurii si creantele salariatilor fiind nascute in timpul procedurii, acestea nu sunt obligatorii sa fie inscrise in tabel de creante si se platesc cu prioritate , chiar inaintea creantelor creditorilor ipotecari/chirografari inscrisi in tabel
David & Zanescu S.C.P.A., Avocat
Multumesc !