Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea virstei pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea virstei pensionare

Beneficiază de reducerea vârstei-standard de pensionare femeile care au realizat stagiul complet de cotizare şi care au născut cel puţin 3 copii şi i-au crescut până la vârsta de 10 ani:
Întrebare mea . Ce să inţeleg i-au crescut pînă la vîrsta de 10 ani?A stat acasă cu ei fără serviciu?
Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, aplicabila de la 01.01.2011, nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut unul sau mai multi copii.