Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sponsorizarea in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sponsorizarea in contabilitate

As avea doua intrebari legate de sponsorizare:
1) care sunt in mare pasii de urmat pentru a introduce in contabilitate contractul de sponsorizare astfel incat suma cu care s-a facut sponsorizarea sa nu se mai plateasca la finante? (sponsorizarea se incadreaza in limitele impuse de codul fiscal pentru a fi scazuta 100%)
2)care este data limita in anul calendaristic(daca exista) pentru virarea banilor in contul beneficiarului sponsorizarii? Poate depasi sfarsitul anului?

Vreau sa fiu informat inainte de discutia cu contabilul firmei, care stie deja aceste lucruri, sunt convins.
Multumesc!
1.Trebuie pornit de la calculul profitului impozabil.Total cifra de afaceri - total cheltuieli + cheltuieli cu sponsorizarea x 16 %.Conditii de deducere : 3 la mie din cifra de afaceri si 20 % din impozitul pe profit inainte de deducerea chelt.de sponsorizare.Se scade din impozitul pe profit datorat sumele aferente,daca aceste cheltuieli insumate indeplinesc cumulativ conditiile de mai sus.A se vedea si pct.49^1 din Normele de aplicare ale art.21 alin(4)din Codul fiscal.
2.Virarea sumelor in contul beneficiarului trebuie facuta obligatoriu pana la sfarsitul anului,altfel vor fi luate in calcul in anul urmator.