Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am o antrebare cine face actele la notar vanzatorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am o antrebare cine face actele la notar vanzatorul sau cumparatorul si la ce pret

sunt tare dezorientata

Cine plateste onorariul notarului cu tva, e cumparatorul, iar vanzatorul plateste impozitul pe tranzactie
gi-jane2, moderator
Va cred ....
1. Actul il face adica I'l intocmeste notarul.
2. Costurile actului se suporta astfel : onorariul I'l suporta cumparatorul ca si taxa de intabulare pe numele acestuia dupa perfectarea actului de vanzare cumparare, impozitul si extrasul de autentificare in vederea perfectarii actului , vanzatorul. Bineinteles ca sunt cazuri in acre partile se invoiesc si altfel...
adica
Cine vinde si cine cumpara,vanzatorul plateste 2-3%,impozit la stat,iar cumparatorul actele,in functie de suma stabilita,de catre parti.