Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O problema complexa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O problema complexa

Totul a inceput in iunie 2011 cand am decis sa particip la examenul de admiter din cadrul Academiei de Politie ''Alexandru Ioan Cuza'',din 2012,urmand sa ma pregatesc un an,de mentionat este ca fusesem condamnat in urma cu multi ani pentru un furt calificat,1 an si jumate cu suspendare,reabilitat de drept in 2010,dupa care am formulat o cerere instantei in februarie 2011 pentru a fi recunoscuta aceasta reabilitare.M--am prezentat la o infatisare mi s-a dat castig de cauza si gata,eram un om reabilitat,in sfarsit aveam incredere in viitor,si imi platisem pentru greseala adolescentei.Am consultat un avocat si am fost informat ca AM dreptul sa dau la Academie.Toate bune si frumoase pana acum.M-am pregatit intens in intervalul iulie 2011-iunie 2012 in speranta ca voi prinde un loc,lucru care nu era cert dat find numarul limitat de locuri si numarul masiv al candidatilor.Au inceput inscrierile,mi-am facut fisa medica,am adunat,legalizat toate actele necesare(fapt care a fost o bataie de cap,sa caut profesori din scoala generala,acest lucru find cerut expres de Inspectorat, avand in considerare ca am 24 de ani).Dupa ce am avut dosar complet am mers la IPJ ca sa il depun si aici a inceput circul.Mi-au spus ca sa aduc decizia de condamnare definitiva,decia de reabilitare,s.a.m.d.Le-am adus in aceeasi zi.Domnul insarciat cu inscrierile mi-a spus si citez ''Nu stiu lasa-ne un numar si te suna cineva,ca nu stiu cum se face la astia certati cu legea''.Zis si facut,a doua zi ma suna si ma roaga sa ma prezint la IPJ un anumit comisar,am si uitat cum il cheama.Vin la 8 la IPJ intru intr-un birou incep insultele legate de ''fapta mea'' care pe cinstite am comis-o si gata,nu mi-e rusine de asta.Le-am indurat apropourile si glumele ''comuniste'',ca doar sunt roman si obisnuit cu insultele.Comisarul imi explica cum ca nu respect conditiile pentru participarea Concursul de admitere,respectiv ''sa aiba un comportament corespunzator cerintelor de conduita admise si practicate in societate''si atentie, imi cere in mod expres sa dau o declaratie prin care RENUNT la participarea la examenul de admitere.In acel moment practic am bufnit in ras vreo cateva secunde bune,apoi am spus:''Daca dumneavostra doriti sa nu particip la examen,dati-mi in scris motivul,cum sa renunt dupa un an de sacrificii,de alergat in februarie kilometri?'' a raspuns cu un ''mda''.
Peste trei zile primesc acasa o recomandata:
''Urmare la cererea dumneavoastra adresata conducerii IPJ -judet- prin care solicitati participarea la concursul de admitere in Academia de Politie ''A.I.Cuza'',Bucuresti,sesiunea iulie 2012,va comunicam urmatoarele:
Cererea nu a fost aprobata intrucat,in conformitate cu prevederile art.18 si art.20 alin 1. litera g din Ordinul M.A.I 665/2008 privind unele activitati de manangment resurse umane in unitatile M.A.I ,nu indepliniti conditia legale pentru inscrierea la concursul de admitere in Academia de Politia ''A.I.Cuza'' Bucuresti si anume ''sa aveti un comportament corespunzator cerintelor de conduita admise si practicate in societate''.Prin sentinta Penala nr.269/MP?03.10.2006 a Judecatoriei -Oras- ati fost condamnat la 1 an si 6 luni inchisoare cu aplicarea art 86-110 (1 mic la ambele) Cod penal pentru savarsirea infractiunilor prev de art 208,209 lit. a, i cu aplicarea art.99 si urmatoarele Cod penal.data de 22.06.2012.Stampilat si semnat de comisar-sef xxxx.Deci sa inteleg ca reabilitarea in tara asta nu are nici o valoare.Intrebarea mea e urmatoarea:Pot chema in instanta IPJ,MAI pentru nerecunoasterea dreptului meu de a participa la concursul de admitere si pentru a imi acoperi cheltuielile intervalului de pregatire in care nu m-am angajat desi eram absolvent proaspat de facultate.Am vreo sansa sau ma amagesc singur?Cat despre ''comportament corespunzator,si norme in societate'' nu vad ce legatura au cu o fapta comisa cu 9 ani in urma.Va multumesc anticipat in speranta obtinerii unui raspuns pentru a nu fi nevoit sa fac o programare la un avocat degeaba.O zi buna
De mentionat ca inca mai am recomandata primita in iunie,semnata si stampilata.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
imi este foarte greu sa cred ca aveti sanse de castig. in primul rand ca daca ati facut reabilitarea inseamna ca ati savarsit o infractiune dupa ce ati implinit varsta de 18 ani deoarece nu v-ar fi aparut nimic in cazier daca fapta era savarsita in minorat.
daca acum aveti 24 de ani inseamna ca ati savarsit infractiunea pe la 20 de ani deci acum 4 ani.
cine ar crede ca dvs din faptuitor al infractiunii de furt aveti conduita necesara pentru a deveni un aparator al legii ?
spuneti ca aveti licenta in drept. incercati sa priviti lucrurile cu detasare si nu cu subiectivism .
ca sa puteti participa la un asemenea concurs se cer informatii despre comportamentul dvs la , vecini, la profesori si , daca se constata ca din cei intervievati marea lor majoritate sunt indignati de faptele savarsite de dvs in trecut , nu prea va incadrati.
sa presupunem ca dvs sunteti cel nepatat si dupa examen constatati ca sunteti primul sub linia de departajare iar unul dintre cei admisi ar fi fost condamnat pentru furt in urma cu 4 ani cam cum v-ati simti ?
daca ati fi savarsit fapta in minorat cand se spune ca nu prea aveati discernamant e una insa in situatia data ....
reabilitarea ati facut-o dar antecedentele raman orice ati face dvs.

fapta am comis-o la varsta de 16 ani si 6 luni ca sa fiu exact.am fost reabilitat de drept,fiind fapta comisa in minoritate si fara executare am primit un an si sase luni cu suspendare,practic trei ani de zile m-am prezentat la serviciul de probatiune de pe langa Tribunalul Dolj,nu am lipsit nemotivat,am respectat toate cele impuse de consilierul de probatiune,chiar dupa trei prezente m-a mutat la frecventa de 3 luni,In ceea ce priveste pe vecini/profesori si orice alta persoana care ma cunoaste,nimeni nu are nimic rau de spus despre mine,desi majoritatea stiu despre cele petrecute.Atunci eram un copil,desi intelegeam ca ce faceam era rau,nu constientizam efectele comiterii unei infractiuni.Am cerut recunoasterea implinirii termenului si a reabilitarii de drept in instanta,NU reabilitarea.Mai bine de atat nu pot explica.Legat de cele spuse de utilizatorul ''doberv'',nu este vorba aici despre discernamant deloc,la data comiterii faptei aveam peste 16 ani.Si legat de situatia abstracta in care o persoana condamnata pentru furt in urma cu 8 ani,nu patru era ultimul intrat si eu sub linie nu aveam de ce sa fiu suparat,ce legatura are cu pregatirea individuala.ma rog oricum intentionez sa dau la barou anul viitor...poate se intampla si acolo ca anul acesta,fapt care sincer in momentul de fata nu m-ar surprinde.
avocatnetsimpleuser, utilizator
singurul lucru care nu va recomanda este -să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate
daca infractiunea era sa zicem vatamare corporala din culpa era una dar furtul este cu totul altceva.
este important si ca nu ati perseverat in activitatea infractionala dar de multe ori se spune ca s-a pus lupul paznic la oi si tocmai acest lucru incearca sa-l evite cei ce selectioneaza candidatii.
va urmareste trecutul.
se pare ca nici avocat nu puteti deveni.