Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE AS DORI SA PLEC DIN FIRMA FARA PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE AS DORI SA PLEC DIN FIRMA FARA PREAVIZ

Ma numesc Mihaela si as dori sa stiu cum pot sa fac o cerere de demisie la zi pentru ca nu mai vreau sa lucrez la aceasta firma comerciala .Am gasit in alta parte si as vrea sa plec,cum pot proceda.
Demisie la zi nu exista ... fie solicitati incetarea c.i.m. prin demisie care poate fi cu sau fara preaviz , fie solicitati incetarea c.i.m. cu acoprdul partilor.
Trebuie sa specific din ce cauza plec de la firma?
Nu trebuie specificat in cererea de incetare a c.i.m. motivul plecarii dvs ...
Dupa plecarea mea din aceasta firma pot face sesizare la ITM ca in cele 2 luni(iulie si august) nu mi-au dat salariul si mi-au facut oprire pentru lipsa marfa din gestiune.Eu momentan fiind transferata la un alt magazin din aceasta firma dar cu o alta denumire,cum pot proceda?
Da, puteti face sesizare la ITM pentru neplata salariului ....