avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediator si PFA
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediator si PFA

am un pfa cu activitate de consiliere financiara caen 7022,am urmat cursurile de mediator,
intrebare--------la registrul comertului mi s-a spus ca nu pot fi PFA si persoana cu activitate independenta------ce este de facut ca eu nu vreau sa renunt la PFA???cum pot exercita aceasta meserie fara sa inchid pfa-ul???????
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 09:26, 6 Octombrie 2012
PFA, se considera in conformitate cu legislatia in vigoare Intreprindere individuala. Puteti sa mentineti aceasta activitate fara probleme.
Pentru a exercita profesia liberala de mediator, va prezentati la ANAF local cu urmatoarele documente:
- autorizatia de mediator emisa de Consiliul de mediere
- aprobare cu privire la deschidere Birou mediator emisa de Consiliul de mediere
- dovada proprietate spatiu ( contract de inchiriere)
- declaratia 220 cu privire la venituri estimate in cadrul biroului de mediere
Cu aceste documente, ANAF local o sa va dea un nr.de indentitate fiscala (CIF) si o sa va puteti desfasura activitatea.
Contributiile anuale se vor calcula pe persoana fizica, dupa ce veti depune cate o declaratie 220 pe fiecare activitate

Adica PFA= Intreprindere Individuala?

Ciobanu vasile a scris:

PFA, se considera in conformitate cu legislatia in vigoare Intreprindere individuala.

Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2012
ContSters259670, utilizator
unmoeglich a scris:

Interpretati gresit.... treaba cu SRL-ul, este o societate civila PROFESIONALA.




Societatea dobandeste personalitate juridica la data inregistrarii la barou a deciziei emise de catre consiliul baroului in a carei raza teritoriala se afla sediul ei principal.





Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2012
olden, utilizator
Sigur ca da!
Daca va duceti la Registrul Oficiul Comertului si doriti sa deschideti PFA o sa va emita certificat de "II" (intreprindere individuala).
Ciobanu vasile a scris:

Sigur ca da!
Daca va duceti la Registrul Oficiul Comertului si doriti sa deschideti PFA o sa va emita certificat de "II" (intreprindere individuala).


daca e profesie libera ce sa caute la ORC?

Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Octombrie 2012
Ares-3, moderator

Alte discuții în legătură

Infiintare i.i. leonardnicolae2010 leonardnicolae2010 Pot infiinta o Intreprindere Individuala avand ca activitate principala cod CAEN 6910-Activitati juridice, pentru exercitarea profesiei de mediator? Mentionez ... (vezi toată discuția)
Pfa-ul si juristul Ramona24 Ramona24 Buna ziua. Un jurist trebuie sa fie incadrat cu, contract de munca pentru a putea profesa. In codul caen este prevazut codul 6910 Activitati juridice. Un ... (vezi toată discuția)
Vechimea in specialitate Elle_Eleonora Elle_Eleonora Care sunt profesiunile juridice? Vechimea in munca de secretar la o primarie dintr-o anumita comuna este considerata vechime juridica? Dar cea de mediator? (vezi toată discuția)