Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia comuna

Buna ziua! As dori sa-mi spuneti ce inseamna custodia comuna, la ce situatii se refera mai precis!Unde gasesc un text de lege care sa ma lamureasca exact asupra custodiei, situatiilor la care se refera acest termen?
De custodie se vb in cazul bunurilor , cand e vb de copii, se vb de autoritate parinteasca.

Autoritatea parinteasca este ansamblul de drepturi si indatoriri care privesc atat persoana, cat si bunurile copilului si apartin in mod egal ambilor parinti. Parintii casatoriti exercita impreuna si in mod egal autoritatea parinteasca.

[ link extern ]
Custodia comună presupune faptul că autoritatea părintească se exercită în comun de către ambii părinţi. Adică ambii părinţi se vor implica în creşterea şi educarea minorului , vor lua decizii împreună cu privire la minor , având drepturi egale în acest sens. Deciziile de zi cu zi se iau de către acel părinte care are în grijă copilul la acel moment, însă deciziile importante trebuie luate de comun acord.
Art. 397 Codul civil:
Exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi
După divorţ, autoritatea părintească revine în comun ambilor părinţi, afară de cazul în care instanţa decide altfel.

Care sunt dpdv legal, deciziile importante si acelea neimportante,de zi cu zi? unde le pot citi? Am gasit pe acest forum acest link : [ link extern ]
corneliulipa, utilizator
Unde pot gasi articolele legale din care se inspira textul de mai sus? Multumesc!
e vb de noul cod civil de la art 396-403; 483-515 daca va intereseaza si intretinerea

www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

legea 272/2004
[ link extern ]

Daca vreti sa gasiti o lista cu activitati importante si neimportante, nu gasiti insa se pooate deduce din lege
art 503 codul civil aveti "Față de terții de bună-credință, oricare dintre părinți, care îndeplinește singur un act curent pentru exercitarea drepturilor și îndeplinirea îndatoririlor părintești, este prezumat că are și consimțământul celuilalt părinte"

Art. 497. -
(1) Dacă afectează exercițiul autorității sau al unor drepturi părintești, schimbarea locuinței copilului, împreună cu părintele la care locuiește, nu poate avea loc decât cu acordul prealabil al celuilalt părinte
(2) În caz de neînțelegere între părinți, hotărăște instanța de tutelă potrivit interesului superior al copilului, luând în considerare concluziile raportului de anchetă psihosocială și ascultându-i pe părinți. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozițiile art. 264 fiind aplicabile.

iar legea privind circulatia cetatenilor romani in strainatate
[ link extern ] :

b) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori,
dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu
unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu
acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte
din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei
respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la
perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;
c) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori,
dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu
unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu
acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã
pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin
hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
gi-jane2, moderator