Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua! Doresc sa ma lamuriti daca voi avea dreptul la indemnizatie pt cresterea copilului in conditiile in care sunt masteranda in anul I, la ubb (fac de stat), la zi, dar am terminat facultatea in urma cu 3 ani, deci intre examenul de licenta si cel de admitere la master e o perioada de apox 3 ani iar data nasterii va fi probabi in martie.
Multumesc
1. Beneficiati de indemnizatie pentru CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului ati avut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, studenta la zi, inclusiv master etc.).

2.- Pentru a va raspunde daca puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie sa precizati ce statut aveati sau veti avea in fiecare luna din perioada aprilie 2012 - martie 2013.
- Inteleg ca din octombrie 2012 sunteti studenta la master dar in perioada aprile - septembrie 2012 ce statut aveati?