Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil master
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil master

buna ziua,

am va rog o intrebare daca se poate: un masterand la cursuri zi poate beneficia de indemnizatia de crestere copil? de cand trebuie sa fie inscrisa persoana respectiva la masterul respectiv pentru a beneficia de aceasta indemnizatie daca est ecazul?

multumesc anticipat.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (studenta la zi la facultate sau master, concedii medicale, concediu de maternitate, somaj indemnizat etc.).

2. Porniti de la data prezumata a nasterii, dati inapoi 12 uni si spuneti ce statut aveti in fiecare din aceste luni.