Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul prefectului

Buna ziua,povestea este urmatoarea:suntem doi frati,mama i-a vandut fratelui mai mare o parte din 500 mp.Acum ca sa-mi vanda si mie trebuie sa facem cadastru dar rezulta ca din noile masuratori sunt 544 mp.As dori sa stiu cum pot obtine cei 44 mp in plus(ne incadram in procentul de 10% care este acea marja de eroare?)De la primarie mi s-a spus ca trebuie sa intocmesc un dosar sa pot obtine(fara vanzare-cumparare acesti metrii care au reiesit in plus) prin Ordinul Prefectului.
Daca terenul vandut de mama a avut la baza un titlu de proprietate nu cred ca se mai poate emite un nou titlu. Atunci cand s-a emis acesta a avut la baza tot ce detinea persoana conform registrului agricol. Nu ati mentionat actele care au stat la baza vanzarii catre fratele dvs. La cadastru procentul este mai mic , nu 10%. In baza caror acte detinea mama suprafata de teren ?