Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Formulare contestatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Formulare contestatie

Cine poate sa-mi dea si mie un model de contestatie impotriva unei decizie de executare silita de le FISC sau sa-mi zica pe ce site as putea sa gasesc ? Multumesc
Model orientativ de motivare a unei contestatii la executare ce se afla deja pe rolul instantei:

Ref. dosar: .....
Termen: 05.11.2008

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata ..., domiciliata in Bucuresti, ...., in temeiul art. 172 si urm. Cod procedura fiscala, formulez prezenta

M O T I V A R E

a contestatiei la executare ce face obiectul dosarului mentionat mai sus, solicitandu-va sa pronuntati o hotarare judecatoreasca prin care sa dispuneti anularea somatiei nr. 408050001044474/22.09.2008 si lamurirea titlului executoriu nr. 408050001221349/22.09.2008, ambele emise de Administratia Finantelor Publice a sectorului 5-Bucuresti.

Potrivit dispozitiilor art. 136, alin. (1) Cod procedura fiscala, creantele fiscale se sting prin executare silita “in cazul in care debitorul nu isi plateste de bunavoie obligatiile fiscale datorate”.
Potrivit incheierii de sedinta din 12.06.2007, dosar nr. 7.513/3/2007 (corespunzator documentului nr. 9.930/12.06.2007 aflat la pozitia 3 in titlul executoriu), Tribunalul Bucuresti a dispus .... Pana la comunicarea somatiei nu am avut cunostinta de aceasta .....
Situatia este identica in dosarul nr. 6.567/19.06.2007, corespunzator documentului nr. 9.849/19.06.2007 aflat la pozitia 4 in titlul executoriu, ....
Avand in vedere ca nu aveam cunostinta de ...., apreciez ca nu este indeplinita conditia imperativa reglementata de art. 136, alin. (1) Cod procedura fiscala.

Potrivit dispozitiilor imperative ale art. 145, alin. (2) Cod procedura fiscala, “somatia cuprinde, pe langa elementele prevazute la art. 43, alin. (2), urmatoarele: numarul dosarului de executare (…...)”.
Somatia a carei anulare o solicit nu cuprinde numarul dosarului de executare.

Avand in vedere cele aratate mai sus, solicit instantei sa pronunte o hotarare judecatoreasca prin care sa dispuna anularea somatiei nr. … si lamurirea titlului executoriu nr. …, ambele emise de Administratia Finantelor Publice a sectorului 5.
In drept:-art. 172 si 173 Cod procedura fiscala;
-art. 136 Cod procedura fiscala;
-art. 145 Cod procedura fiscala.

Anexez, in probatiune, urmatoarele inscrisuri:
-titlul executoriu si somatia contestate;
Depun prezenta in dublu exemplar, unul pentru instanta si unul pentru comunicare partii potrivnice.
Solicit judecarea cauzei si in conditiile art. 242, alin. (2) Cod procedura civila.

01.11.2008 Numele si prenumele

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI SECTORULUI 5
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cine poate sa-mi dea si mie un model de contestatie impotriva OCPI care a admis intabularea dreptul de IPOTECA in favoarea statului roman reprezentat de primaria municipiului si interdictia de instrainare pana nu platesc 15000 de euro pentru un credit guvernamental facut de asociatia de proprietari pentru reabilitarea blocului.sunt studenta si nu voi putea plati in viata mea aceasta su. Mentionez ca nu mi-am dat nici un acord si consider ca este un abuz

lovdreams a scris:

Cine poate sa-mi dea si mie un model de contestatie impotriva unei decizie de executare silita de le FISC sau sa-mi zica pe ce site as putea sa gasesc ? Multumesc