Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... galagia la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

galagia la bloc

Buna

Ma intereseaza in ce conditii se considera ca tulbur linistea publica? Cine stabileste nivelul de zgomot la care se considera ca am tulburat linistea publica? Cum ma pot apara de reclamagii de profesie? In general ne adunam 4-5 prieteni, stam de vorba(pana spre ora 1-2 dimineata), muzica in surdina. vecinii care se invecineaza cu peretii apartamentului meu nu aud zgomote, dar vecinul care sta la 2 (eu stau la 4) se pare ca e deranjat.
Din cate stiu eu, tot Legea 61/1991 (chinuita, machiata si republicata de vreo 2-3 pri intre timp, dar tot baba senila in fond) e in vigoare si ea prezice cam asa:
Art. 2. - (1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava, urmatoarele fapte:
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban;

Nivelul de zgomot maxim admis in interiorul camerelor de locuit (zgomot provenit de la surse exterioare), cu usile si ferestrele inchise este, conform OMS 536-1997 (art. 17) de 35 dB(A) - nu cred sa se fi modificat intre timp.
Conform aceluiasi Ordin al Ministerului Sanatatii, in intervalul orar 22:00 - 06:00, nivelul de zgomot maxim admis mentionat mai sus trebuie redus cu 10 dB(A); deci, pe timpul noptii, nivelul de zgomot maxim admis ar fi de 25 dB(A).....

Acum, parerea mea, cu vecinii de la bloc (mai ales cei trecuti de primele 2-3 tinereti) nu prea ai sanse de reusita, mai ales ca, desi biologia spune ca mai ne pierdem din simturi (implicit auz) odata cu varsta, se pare ca octogenarii ce locuiesc la bloc au niste capacitati senzoriale extraordinare!! Si cum politia (comunitara sau nu) este obligata sa raspunda oricarei sesizari, aveti toate sansele sa va treziti cu politia la usa si nu cred ca vor avea aparat de masurat nivelul zgomotului si va vor "mustrului" dupa urechea personala, in functie de starea de spirit de moment....
Multa bafta si rugati-va sa gastigati la loto, sa va puteti muta la casa.....eu asa supravietuiesc...:whistle:
Multumesc pt raspuns. Nu vreau sa fiu chitibusar dar, daca militianul nu are decibelmetru in ce baza sa ma mai amendeze? Sa inteleg ca 25 db (pe timpul noptii) trebuie sa se masoare in apartamentul reclamantului sau al meu? La urma urmei cumpar un decibelmetru #-o. doar nu renunt la viata sociala
Zgomotele produse trebuie sa aiba o intensitate destul de mare pentru a se considera ca tulburati linistea publica,apreciere care este la discretia organului constatator.Simpla discutie intre dvs. si alte persoane plus o muzica de fundal nu pot fi considerate de natura a aduce atingere vreunui drept al locatarilor invecinati.Daca nu este o simpla discutie, ci tipete,rasete de intensitate marita,iar muzica este mai tare,atunci puteti incasa niste amenzi.Repetarea acestui comportament poate duce chiar la conturarea infractiunii de tulburare a folosintei locuintei(art.320cp).

@shanty-aliniatul 25 si 26 sunt de la art.3 din legea 61/1991 si se refera la contraventii,nu la infractiuni...deci faptele de la aceste aliniate sunt contraventii.
ContSters258804, utilizator
Va multumesc pt raspuns
Atentie sporita deoarece la nivelul imobilelor de locuit de regula exista regulament prin care suplimentar prevederilor L nr 61/1991 republicata ,se impun limite orare in care este necesar asigurarea linistii
Locuitul in bloc ,la comun ,reprezinta si incumba o serie intreaga de obligatii,restrIctii,care daca nu sunt respectate initiaza,sau degenereaza intr-un climat ostil si disconfort intre vecini cu reclamatii,
diferende care sunt greu de solutionat avand in vedere diferentele de interpretare,de acceptare intre persoanele care domiciliaza intr-un imobil