Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva cereale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva cereale

o societate care are domeniu de activitate crestere de animale cumpara porumb boabe furajier de la alta societate si respectiva societate face factura cu tva, este corect?
Facturarea porumbului boabe,cu tva catre dvs. se face numai daca nu sunteti platitor de tva.
Factura cu taxare inversa-adica fara tva - se face numai intre societati care sunt inregistrate
in scopuri de tva, indiferent ce face cumparatorul cu porumbul.
multumesc mult
asa ma gandeam si eu de asta a/m intrebat
ca societate comerciala platitoare de tva domeniu activitate agricultura vand urmatoarele produse la persoane juridice:
-1) - baloti de paie de grau, secara, orz
2) - siloz porumb tocat(planta tocata cu tot cu stiuleti)
3) - strujeni( porumbul planta fara stiuleti)
intrebarea e: cum se factureaza cu tva sau fara fiecare in parte?
s.c. care este inregistrata in scopuri de tva -si care vinde produse diverse catre pers.juridice sau fizice- face factura cu tva pentru aceste produse, indiferent cum este cumparatorul
platitor sau neplatitor tva... La pct.1 balotii de paie sunt si de la secara si orz ? sau numai la paie de grau ? secara si orzul sunt boabe ? daca da se aplica taxarea inversa....
baloti de secara si de orz
multumesc mult