avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1399 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva cereale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva cereale

o societate care are domeniu de activitate crestere de animale cumpara porumb boabe furajier de la alta societate si respectiva societate face factura cu tva, este corect?
Cel mai recent răspuns: miraj , utilizator 08:42, 11 Octombrie 2012
Facturarea porumbului boabe,cu tva catre dvs. se face numai daca nu sunteti platitor de tva.
Factura cu taxare inversa-adica fara tva - se face numai intre societati care sunt inregistrate
in scopuri de tva, indiferent ce face cumparatorul cu porumbul.
multumesc mult
asa ma gandeam si eu de asta a/m intrebat
ca societate comerciala platitoare de tva domeniu activitate agricultura vand urmatoarele produse la persoane juridice:
-1) - baloti de paie de grau, secara, orz
2) - siloz porumb tocat(planta tocata cu tot cu stiuleti)
3) - strujeni( porumbul planta fara stiuleti)
intrebarea e: cum se factureaza cu tva sau fara fiecare in parte?
s.c. care este inregistrata in scopuri de tva -si care vinde produse diverse catre pers.juridice sau fizice- face factura cu tva pentru aceste produse, indiferent cum este cumparatorul
platitor sau neplatitor tva... La pct.1 balotii de paie sunt si de la secara si orz ? sau numai la paie de grau ? secara si orzul sunt boabe ? daca da se aplica taxarea inversa....
baloti de secara si de orz
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva arenda grau ContSters329143 ContSters329143 Buna ziua!. Va rog sa imi spuneti daca am facturat bine arenda grau cu tva 9%. Am o firma la control si i s-a zis administratorului ca trebuia sa factureze cu ... (vezi toată discuția)
Mazarea este supusa taxarii inverse? maryangel49 maryangel49 Am achizitionat mazarea in vederea insammintarii si am primit o factura fara tva in care se specifica taxare inversa.Este sau nu supusa taxarii inverse? (vezi toată discuția)
Taxare inversa ana_abo ana_abo din ce data se emit facturi cu specificatia taxare inversa pentru cereale? (vezi toată discuția)